Zavrieť
(0) položiek
Nemáte žiadne položky vo vašom nákupnom košíku.
Všetky kategórie
    Filters
    Mena € / CZK
    Hľadanie

    Čo je dobré vedieť pred nákupom vysokotlakového čističe

    Obsah článku

    • Konštrukcia čerpadiel
    • Druhy elektromotorov pre vysokotlakové umývačky
    • Servis
    • Ako sa orientovať pri kúpe
    • Na čo si dať pozor pri prevádzke
    • Výber umývačky podľa predpokladanej záťaže
       
      Konštrukcia čerpadiel
      Tlakové umývačky sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných kategórií podľa konštrukcie čerpadlá na čerpadlá axiálne a lineárne

    Tlakové umývačky s axiálnym čerpadlom:

     axiální čerpadlo

    Takto konštruovaná umývačka sa skladá z motora a čerpadla, čerpadlo a motor je v jednej ose. Na hriadeľ motora je pripojený naklonený ložiskový tanier v olejové náplni a ten pri otáčaní vytláča postupne 3 piesty rozostavané po obvode skrine po 120 stupňoch. To je základný princíp axiálneho čerpadla. Tieto piesty postupne stláčajú vodu na tlak nastavený tzv. obtokovým ventilom umývačky nazývaným tiež by-pass. Tento ventil prepája sanie a výtlak čerpadla. Pokiaľ je umývačka vybavená ručnou reguláciou tlaku, deje sa to práve týmto ventilom ktorého ovládanie je vyvedené mimo čerpadlo. Takú reguláciu tlaku majú dnes skôr profesionálne umývačky.
    Axiálne konštruované čerpadlo má 3 nerezové piesty, motor má 2850 ot / min, hlava čerpadla môže byť z plastu, hliníka alebo mosadze. Umývačky s plastovou hlavou patrí k tým najlacnejším a životnosť umývačky je cca 200 prevádzkových hodín (tieto modely neponúkame, nájdete ich skôr v supermarketoch). Umývačky s hliníkovou hlavou sú bežným štandardom umývačiek strednej kategórie. Nevýhodou hliníkové hlavy je, že hliník reaguje s kyslejší vodou a v čerpadle sa niekedy usadzujú drobné kryštáliky, málo používanú umývačku je dobré cca mesačne tzv. Prepláchnuť cca minútovým spustením. Umývačky pre intenzívne použitie majú hlavu čerpadla mosadznu. Výhodou axiálnych čerpadiel je ich pomerne jednoduchá konštrukcia, opraviteľnosť a nižšia cena. Hlavnou nevýhodou axiálnych čepadel je rýchlejšie opotrebenie umývačky z dôvodu vyšších otáčok motora a čerpadla (2850 ot / min), táto konštrukcia obmedzuje možnosť zdvihnutí pracovného tlaku nad určitý limit (približne max.150 bar pracovného tlaku).
    Väčšina súčasných tlakových umývačiek je dnes vybavená štandardne tlakovým spínačom, ktorý odstaví motor umývačky pri prerušení práce, tzv. Auto Stop.
    Dôležitou súčasťou týchto umývačiek je motor. U umývačiek pre ľahšie použitie sú motory väčšinou kefové ( otáčky cca 4300 ot / min), u umývačiek pre intenzívnu záťaž sa používajú motory indukčné (s kotvou nakrátko, otáčky 2850 ot / min). Práve druh použitého motora bohužiaľ veľa ovplyvňuje cenu umývačky. Umývačky s indukčným motorom sú asi o 20% drahšie, ale majú väčšiu životnosť.
    Kefové motory majú väčší otáčky než motory indukčné, zvyčajne cca 4300 ot / min. Z tohto dôvodu je u každej umývačky s kefovým motorom umiestnená medzi motor a čerpadlo prevodovka "do napomala", ktorá znižuje otáčky motora z 4300 ot / min na 2850 ot / min. To sú otáčky potrebné na prevádzku čerpadla.

    Tlakové umývačky s lineárným čerpadlom:

    Lineárne čerpadlo tlakových umývačiek je konštruované podobne ako spaľovací motor. Piesty sú v jednej rovine a sú poháňané kľukovým hriadeľom. Tieto čerpadlá majú polovičné otáčky než axiálne čerpadlá (cca 1450 ot / min), dokážu vyvinúť tlak a výkon o veľa vyšší ako axiálne čerpadlá, sú konštruované z materiálov s vysokou odolnosťou proti opotrebeniu a pre vysokú pracovnú záťaž. Tieto lineárne čerpadlá sú osadené v profesionálnych tlakových umývačkách kde sa vyžaduje vysoká záťaž počas prevádzky.
    Štandardne sú tieto tlakové umývačky poháňané indukčnému čtyřpólovýmy motory s otáčkami 1450 ot / min, prípadne sú chladené vodou. Výhodou týchto umývačiek s lineárnym čerpadlom je ich vysoký výkon, vysoký tlak, veľká odolnosť pri vysokej záťaži, nízke opotrebenie z dôvodu nízkych otáčok. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

    Elektrické motory používané vo vysokotlakových umývačkách:  

    • Motor kefový (tiež univerzálny) - tento motor má vinutie statora aj rotora z medeného drôtu, motor má uhlíky a komutátor. Je to typ motora, ktorý sa dá pripojiť na striedavé aj jednosmerné napätie a používa sa v malých spotrebičoch ako vysávače, mixéry, elektrické náradie, domáce spotrebiče a pod. Výhodou týchto motorov sú malé rozmery, lacná výroba z dôvodov veľkej sériovosti. Nevýhodou je relatívne zvýšená citlivosť na preťaženie, opotrebenie uhlíkov, vysoké otáčky (4500 a viac ot / min), ktoré sa u tlakových umývačiek musia redukovať prevodovkou do pomala. Takto vložená prevodovka môže byť ďalší zdroj poruchy vysokotlakovej umývačky. Tieto motory sa preto používajú len do umývačiek pre domáce a ľahko remeselné použitie.
    • Motor indukčný (alebo tiež motor s kotvou nakrátko) - tento motor má navinuté iba statorové vinutie, rotor (kotva) je z trafo plechov do ktorých drážok je zaliata napevno hliníková klietka a je spojená "nakrátko". Výhodou týchto motorov je ich relatívna odolnosť proti preťaženiu a násobne väčšia spoľahlivosť proti motorom kefovým. (V konštrukcii nie sú kritické miesta náchylné k poruchám) Nevýhodou je váha týchto motorov. Tieto motory sú ako jednofázové (otáčky 2850 ot / min) tak trojfázové. Trojfázové motory používané v tlakových umývačkách sa ďalej delia na dvojpólové (2850 ot / min) a štvorpólové (1450 ot / min) U štvorpólových motorov sa ešte vyskytuje vodné chladenie statora, kde v plášti statora je inštalovaná vodná trubkovnica, kde za prevádzky preteká studená voda, ktorá stator motora chladí. Všeobecne sa indukčné motory používajú u kvalitných umývačiek pre dom a dielňu, ale najmä pre profesionálne umývačky až do kategórie heavy profi. U týchto modelov heavy profi sa potom používajú nízkootáčkové štvorpólové motory z dôvodov konštrukcie čerpadiel a najmä pre zvýšenie životnosti stroja, kde tento nie je namáhaný vysokými otáčkami a vibráciami.

    SERVIS
    Naša firma dováža náhradné diely a príslušenstvo talianskej firmy LAVORWASH, výrobca tlakových umývačiek Lavor, LavorPro, FASA. Vykonávame servis na všetky tlakové umývačky FASA, Lavor, LavorPro.

    Ako sa orientovať pri kúpe tlakové umývačky

    V čase, keď je náš trh zaplavený lacnými umývačkami neznámeho pôvodu, je dobré si pred nákupom tlakové umývačky vysvetliť niekoľko pojmov a zorientovať sa v technických údajoch. Niekoľkými radami sa Vám pokúsime uľahčiť orientáciu pri nákupe umývačky.
    Maximálny tlak: Väčšina výrobcov udáva max.tlak čerpadla, ktorý je čerpadlo schopné vyvinúť, ale v tomto režime zvyčajne nepracuje (výstupný tlak je nastavený priemerom použité striekacie trysky), pracovný tlak je nastavený v tomto prípade o 3-20% nižšie ako max. udávaný. Výrobcovia neosadzujú tlakové umývačky výstupnou tryskou, s ktorou by sa dosahovalo maximálneho uvedeného tlaku z dôvodov zbytočné amortizácia stroja. V odôvodnených prípadoch sa dá použiť tryska iná, s ktorou sa dá tlak zvýšiť na udávanú maximálnu udávanú hodnotu tlaku, potom je maximálny tlak limitovaný výkonom motora. U bežných umývačiek pre domáce použitie sa pohybuje nastavený pracovný tlak od 80 do 120 bar.

    Pracovný tlak: Je udávaný ako "Rated pressure" a nájdete ho na štítku stroja. Keď výrobca udáva hodnotu "pracovný tlak" je výstupná tryska nastavená na maximum výkonu stroja, tieto umývačky sú pre takýto režim konštruované a znesú dlhodobú záťaž na maximálnom výkone. Pracovný tlak je hodnota nameraná manometrom umývačky, ak je ním umývačka vybavená.

    Tlak EWbar: je to dosiahnuteľný max. tlak za použitia rotačnej trysky (niekedy tiež rotačného kladivá) a sú to tlakové impulzy jednotlivých rotujúcich lúčov vody.
    Výkon čerpadla: je rozdiel či čistenú plochu dno ostrieka injekčnou striekačkou alebo na ňu vylejete vedro vody. Áno ako ste správne pochopili, je dôležité, aké množstvo vody k čisteniu použijete. Výkon čerpadla sa udáva zvyčajne v lt / hod a čím je jeho hodnota väčšia, tým lepšie výsledky pri čistení dosiahnete. Na tlaku vody iste veľmi záleží, ale taken množstvo vody, zvlášť pri čistení veľkých plôch. Ideálny stav je umývačka s veľkým tlakom a veľkým výkonom čerpadla.
    Váha: ak Vám niekto bude tvrdiť, že umývačka vážiaci do 10 kg je určená pre profi použitie je to slušne povedané hlúposť. Umývačky pre profi použitie sa orientačne váhovo pohybujú od 20 kg vyššie. Takéto tlakové umývačky majú väčšinou indukčný motor a robustnejšie čerpadlo.
    Zhrnutie: ak potrebujete hlavne strhnúť nečistotu aj z ťažko prístupných miest, voľte umývačku s vyšším tlakom. Ak potrebujete umývať veľké plochy, voľte umývačku s větším výkonom čerpadla (výkon je udávaný v lt / hod).
    Umývačky s ohrevom vody: ak potrebujete umývať mastné či silne znečistené predmety alebo plochy, je na zváženie či neinvestovať viac a kúpiť tlakovú umývačku s ohrevom vody. V našej ponuke sú také umývačky, vodu ohrievajú na max. 140 ° C a sú buď s reguláciou teploty vody alebo pevne nastavené na 90 ° C s možnosťou ohrev vypnúť a pracovať len so studenou vodou.
    Príslušenstvo: pri kúpe umývačky sa informujte na možnosť dokúpenia príslušenstva ako je rotačná kefa, tryska na čistenie odpadov (tzv. Krtko) apod. Zabudnite na možnosť dokúpenia príslušenstva k lacnej "no name" produkciu. Ani koncovky hadíc a trysiek nie sú kompatibilné s inými európskymi značkami.
    Pri lacných umývačiek z marketov, alebo z ázie nepočítajte po dvoch rokoch s možnosťou opravy, nákupu náhradného dielu alebo opotrebovaného príslušenstva. Je teda na zvážení či kúpiť výrobok lacný, bez ďalších výhod, alebo si priplatiť za kvalitu a možnosť lepšieho popredajného servisu. Preto zvážte či nestojí za to priplatiť si a kúpiť umývačku od európskeho výrobcu s technologickou históriou.

    Na čo si dať pozor pri prevádzke umývačky
    Viete aká je najčastejšia a najdrahšia porucha u tlakových umývačiek? Zmrznutie a roztrhnutie čerpadla alebo tlakovej pištole !!!!! Takže venujte prosím pozornosť tomu, kde umývačku skladujete. Na zimu umývačku a príslušenstvo riadne odvodnite. Vždy po ukončení práce s tlakovou umývačkou vypnite motor, uzavrite prívod vody a umývačku odtlakujte stlačením pištole. Neskladujte umývačku natlakovanú !!!
    Druhou najčastejšou poruchou umývačky je prejdenie pištoľe vlastným autom.
    Je dobré umývačku vždy odvodniť? Nie je, (s výnimkou zimy) v umývačke môžu "zaschnúť" "O" krúžky pohyblivých častí, (napr. Recyrkulační ventil) potom napr. tento ventil zostane v medzipolohe a umývačka netlakuje. Ventil je potom potrebné uvoľniť. Ak umývačku používate málo, je dobré ju cca raz za mesiac napojiť na vodu, spustiť a pod tlakom prepláchnuť.

    NOVINKA na zimu je dobré použiť na konzerváciu servisný sprej, ktorý zamedzuje "prischnutiu" "O" krúžkov. Pozri tu.....

    Výber umývačky podľa predpokladanej záťaže
    Intenzita používania: dôležité je, ako intenzívne budete umývačku používať. Výrobca tlakových umývačiek LAVORWASH S.p.A. Italy delí intenzitu používania do 6 úrovní. Na konci stránky je aj piktogramové znázornenie vhodnosti použitia umývačky s rôznou intenzitou záťaže.

    Záťažové činiteľe umývačiek:
    Činiteľ 1 - umývačka bude používaná asi 2 hodiny týždenne na jednoduché umytie kosačky, bicykle, kolies u auta a pod.
    Činiteľ 2 - umývačka bude používaná asi 4 hodiny týždenne na umytie kosačky, motocykla, bicykle, autá a pod.
    Činiteľ 3 - umývačka bude používaná viackrát za týždeň, skôr pre domáce účely, neintenzivní čistenie vo firme, na umytie kosačky, bicykle, autá, motocykle, terasy a pod. Umývačky tejto kategórie nie sú konštruované pre intenzívne, dlhotrvajúcu záťaž. Pri práci v horúčave kontrolujte či nedochádza k prehriatiu stroja, zvlášť pri čistení väčších plôch.
    Činiteľ 4 - umývačka bude používaná často pre dôkladné umývanie bicyklov, áut, záhradnej techniky, motocyklov, hodí sa pre použitie do bežných ľahších prevádzok pre umývanie strojov, umývanie poľnohospodárskej techniky, pracovných plôch a pod. Umývačky tejto kategórie nie sú konštruované pre intenzívne, dlhotrvajúce záťaž. Pri práci v horúčave kontrolujte či nedochádza k prehriatiu stroja, zvlášť pri čistení väčších plôch.
    Činiteľ 5 - umývačka bude používaná denne v prevádzkach kde sa zúčastňuje umývanie v technologickom procese, na umývanie podláh, technológie, poľnohospodárskej techniky, autoparku pod.
    Činiteľ 6 - umývačka bude používaná denne v priemyselnej prevádzke kde sa zúčastňuje umývanie v technologickom procese, na umývanie podláh, technológie, poľnohospodárskej techniky, autoparku, je robustná odolnej konštrukcie s vysokým výkonom čerpadla.

     

    Čo získate nákupom tlakové umývačky Lavor,FASA - Lavor talianskej firmy LAVORWASH alebo Annovi Reverberi:

    • kvalitný výrobok s talianskou konštrukciou a technológiou výroby
    • u drahších strojov vykonávame zaškolenie obsluhy priamo na mieste u zákazníka
    • možnosť dokúpenia akéhokoľvek príslušenstva
    • ako dovozcovia zabezpečujeme dovoz náhradných dielov priamo od výrobcu
    • skladom držíme 90% potrebných náhr. dielov a príslušenstva
    • vykonávame záručný a pozáručný servis všetkých produktov FASA a Lavor (LAVORWASH S.p.A.)
    • pred nákupom poradíme s výberom vhodného stroja pre Vašej potrebu
    • prosím uvedomte si, že tlakové umývačky sú pomerne veľa namáhané stroje a skôr alebo neskôr budete potrebovať servis, náhradné diely alebo
    • dokúpiť príslušenstvo. U značiek umývačiek čo sa väčšinou predávajú v potravinárskych supermarketoch je záručný a pozáručný servis nedostupný.
    • V záruke rieši supermarkety reklamácie výmenou alebo vrátením peňazí, po záruke sa nič nerieši. 

     

     

     

     

    Zanechajte svoj komentár